آدرس   اصفهان ، میدان لاله ، خیابان زینبیه جنوبی ، روبروی پارک لاله ، موسسه خیریه مجتمع فاطمیه اصفهان                     تلفن: 14-34703011-031

غیرت عربی اجازه نمی دهد به فاطمه زهرا(س) ظلم شده باشد.

توضیح سوال: 
از جمله شبهاتی که با جنجال سازی سعی می شود موضوع شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را تحت الشعاع قرار دهد این شبهه است: « با توجه به اینکه اساساً در فرهنگ عرب بیش از هر قوم و ملتی نسبت به زن، غیرت نشان داده و بر رعایت حال آنان حساسیت ویژه ای از خود نشان می دهند، چگونه می توان پذیرفت که عمر بن خطاب یک زن ؛ آن هم فاطمه زهرا(سلام الله علیها) جگر گوشه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را کتک زده و مردمِ عرب، هیچ واکنشی از خود نشان نداده باشند!»
دسته بندی: 
پاسخ: 

الف: زنده به گور کردن دختران نزد عرب جاهلی

آنان که غیرت عربی را مانع از وقوع هجوم به خانه وحی می دانند بد نیست برای آیاتی از قرآن کریم که در ذیل آمده پاسخ قانع کننده فراهم کرده و بگویند غیرت عربی به هنگام زنده به گور کردن دختران عرب کجا رفته بود؟

وَ إِذَا الْمَوْؤُدَةُ سُئِلَتْ* بِأَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ

 و روزی که از دختران زنده به گور پرسیده شود: به کدامین گناه کشته شدند؟ (1)

ابن کثیر دمشقی وهابی در تفسیر آیه فوق می نویسد:

« مردم، زمان جاهلیّت گاهی از ترس فقر و یا ترس کمبود آذوقه، فرزندانشان را می کشتند...«مؤوده» همان دختر زنده به گور شده  ای است که مردم جاهلی به این عمل اقدام می ورزیدند چون از فرزند دختر بدشان می آمد.»(2)

 

 

ب: شکنجه کردن سمیّه و کشتن وی

اگر واقعاً غیرت عربی مانع از آن است که زنان را کتک بزنند، پس چرا سمیّه مادر عمار یاسر را نه تنها کتک زدند؛ بلکه آنقدر شکنجه دادند که در زیر شکنجه جان سپرد. ابن حجر عسقلانی در الإصابۀ می نویسد:

« سمیّه دختر خبّاط... مادر عمار یاسر هفتمین کسی است که اسلام آورد، ابوجهل او را اذیّت می کرد و آن قدر نیزه بر پایین شکمش زد تا به شهادت رسید. او نخستین زن شهید در اسلام است و چون مسلمان شده بود و دست بردار نبود آل بنی مغیره او را آزار و اذیت کردند تا کشته شد»(3)

ج: کشتن مالک بن نویره در حال اسلام به خاطر زیبایی همسرش

و آیا آنان که دم از غیرت عربی در آن دوران می زدند پاسخی برای رویدادهای دوران حکومت ابوبکر درباره مالک بن نویره و  حمایت جانانه ای که وی از جنایت کار و زناکاری همچون خالد بن ولید انجام داد، آماده کرده اند؟

از جمله جنایات خالد بن ولید کشتن مالک بن نویره و قوم اوست؛ وی به بهانه اینکه آنها مرتد شده اند به جنگشان رفته و مالک بن نویره که از سران شیعیان امیرالمؤمنین (علیه السلام) بود را به شهادت رساند و سر او را به عنوان پایه دیگ در کنار اجاقی نهاده و همان شب با همسر او همبستر شد.

هنگامی که این خبر به مدینه رسید عمر از ابوبکر خواست تا او را به جرم زنا سنگسار کند؛ اما ابوبکر نپذیرفت و گفت او اجتهاد کرده و در اجتهادش به خطا رفته ( و برای اجتهادش ثواب هم برده) عمر گفت: دست کم او را از کار بر کنار کن! ابوبکر گفت « من شمشیری که خداوند از نیام کشیده غلاف نخواهم کرد»(4) 

 

د) کتک زدن و ربودن لباس دختران در کربلا

آنان که غیرتشان تعریف و تمجید شده و آن را مانع از کتک زدن دختران و زنان دانسته اند، در حادثه خونین کربلا و در قضیه شهادت حضرت سید الشهدا (علیه السلام ) که دختران رسول خدا ( صلی الله علیه و اله) را با فجیع ترین وضع کتک زدند، کجا بودند؟

شیخ صدوق به نقل از فاطمه دختر امام حسین (علیه السلام ) می نویسد:

« فاطمه دختر امام حسین(علیه السلام ) می گوید: غارتگران به خیمه ما هجوم آوردند و من دختر خردسالی بودم وخلخال طلا به پایم بود. مردی آنها را می ربود و می گریست. گفتم ای دشمن خدا چرا گریه می کنی؟ گفت چرا گریه نکنم در حالی که دختر رسول خدا( صلی الله علیه و اله)  را غارت می کنم. گفتم: پس چرا مرا به حال خود وا نمی گذاری؟ گفت می ترسم طلاهایت را دیگری برباید. فرمود: هر چه در خیمه های ما بود غارت کردند تا جایی که حتی چادر از سر ما برگرفتند(5)


  1. سوره تکویر آیات 7 و 8
  2. الاصابة فی تمییز الصحابة ج 7 ص 712
  3. الأمالی ص229 محمد بن علی بن الحسین الصدوق
  4. رجوع شود به: سید مجتبی عصیری، شبهات فاطمیه ،انتشارات طوبای محبت ص 153تا 162

 

کاربران آنلاین

هم اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

گزارشات تصویری