آدرس   اصفهان ، میدان لاله ، خیابان زینبیه جنوبی ، روبروی پارک لاله ، موسسه خیریه مجتمع فاطمیه اصفهان                     تلفن: 14-34703011-031

اگر اختلافی بود چرا علی (ع) نام فرزندانش را عمر، ابوبکر و عثمان می گذارد؟

توضیح سوال: 
«شیعیان ادعا می کنند خلیفه اول و دوم به خانه فاطمه – رضی الله عنها- حمله ور شده اند؛ در حالیکه میدانیم علی- رضی الله عنه- چند تن از فرزندان خود را به نام های خلفا نام گذاری کرده است. این نشان می دهد که خلفا از این تهمت ها مبرّا هستند. آیا کسی نام فرزندش را از دشمنان همسرش می گذارد؟»
دسته بندی: 
پاسخ: 

نامی همچون یزید، معاویه و شمر در بین شیعیان
بدون تردید همه شیعیان از یزید بن معاویه و اعمال زشت او بیزارند؛ ولی در عین حال، هم زمان با عصر اهل بیت علیهم السلام برخی از یاران ائمه نامشان یزید بوده افرادی همچون:
یزید بن حاتم از اصحاب امام سجاد
یزید الشعر، یزید بن خلیفة، یزید بن خلیل، یزید بن عمر بن طلحة، یزید بن فرقد و یزید مولی حَکَم از اصحاب امام صادق
آیا می تون گفت این نامگذاری ها به دلیل دوست داشتن یزید بن معاویه بوده و به معنای ارتباط حسنه میان آنها با یزید و یزیدیان بوده؟
حتی یکی از اصحاب امام صادق نامش شمر بن یزید بود (1)
اگر نام گذاری به خاطر ابراز محبت به شخصیت ها بوده چرا خلیفه دوم به سراسر ممالک اسلامی بخشنامه کرد که کسی حق ندارد نام پیامبران از جمله پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله را بر فرزندان خود بگذارد؟ (2)
بنا به نقل از شیخ مفید نام یکی از فرزندان امام حسن مجتبی علیه السلام عمرو بوده، آیا می توان گفت این نامگذاری به خاطر همنامی با اسم اشخاص منفوری همچون "عمرو بن عدود"(قهرمان مشرکین) ، "عمرو بن هشام"(نام اصلی ابوجهل)بوده است؟ (3)
آنان که ادعا می کنند این نام گذاری ها به خاطر روابط خوب امیر مومنان علیه السلام با خلفا بوده پاسخ دهند که اگر این چنین بوده، چرا این دوستی یک طرفه بوده و خلفا نام فرزندان خود را علی و حسن و حسین و فاطمه که اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز بوده اند نگذارند؟
اگر بناست بر اساس همین قاعده ای که شبه افکنان به نتیجه رسیده اند که نام گذاری به دلیل ارادت و علاقه است قضاوت کینم باید ابوبکر را از ارادتمندان به بت بزرگ مشرکین (عُزّی) بدانیم که نام یکی از یکی بت های قریش و بنی کنانه بود. ابوبکر نام یکی از فرزندانش را عبدالعزّی گذاشته بود که بعدها پیامبر نام او را به عبدالرحمن تغییر داد.
اگر نام، نشانه دوستی و ارادت است آیا ابوبکر هم از دوستداران و ارادتمندان بت های مشرکین بوده است؟
افزون بر اینف چنین نبوده است که نام، اختصاص به شخص خاصی داشته باشد. نام هایی از قبیل ابوبکر، عمر و عثمان از نام های مرسومی بوده است که بسیاری از مردم زمان پیامبر به همین نام ها معروف و مشهور بوده اند.
باید گفت که ابوبکر کنیه است نه نام. در خصوص نام گذاری یکی از فرزندان امیرمومنان علی علیه السلام به نام ابوبکر، باید گفت که اگر بدان سبب بود که برخی ادعا می کنند، و با توجه به این که ابوبکر کنیه است نه نام، باید آن حضرت نام اصلی ابوبکر یعنی عبدالکعبه، عتیق، عبدالله و دیگر اسامی او( با توجه به اختلافی که در نام های ابوبکر وجود دارد) را انتخاب می کرد نه کنیه او را.
درباره انتخاب نام عمر برای یکی از فرزندان امیرمومنان علی علیه السلام باید گفت که بر اساس شهادت مورخان یکی از عادات عمر تغییر نام افراد دیگر بوده است و بلاذری در انساب الأشراف ج 1 ص 297می نویسد: «عمر بن خطاب، نام فرزند علی علیه السلام را همنام خود قرار داد.»
ابن حجر نیز در کتاب الاصابة فی تمییز الصحابة ج 4 ص 587 باب « ذِکرُ مَن اسمُهُ عُمَر» 21 نفر از صحابه را نام می برد که اسمشان عمر بوده است.

1) جامع الرواة و ازاحة الاشتباهات عن الطرق و الاسناد ج 1 ص 402 محمد بن علی الأردبیلی الغروی متوفای 1101
2) شرح صحیح البخاری ج 9 ص 344 ابن بطال الکبری القرطبی
3) الارشاد فی معرفة حجج الله علی عالعباد ج 2 ص 20- الشیخ المفید البغدادی
4) رجوع شود به شبهات فاطمیه – مجتبی عصیری انتشرات طوبای محبت ص264 تا 274

کاربران آنلاین

هم اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

گزارشات تصویری